Συντονιστής: Επιτροπή Εκπαίδευσης ΕΕΠΙ&ΜΑ: Ιακώβου Ιωάννης, Βαλοτάσιου Βαρβάρα, Λεοντή Αναστασία
Τοποθεσία: Αμφιθέατρο «Δώμα» ΓΝΑ «Ευαγγελισμός»

 

Ώρα Τίτλος Ομιλητής
09:30-09:45 Εισαγωγή Δατσέρης Ιωάννης
09:45-10:15 Στα Λεμφώματα Ροντογιάννη Φοίβη
10:15-10:45 Στον Καρκίνο του Πνεύμονα (Μονήρης Όζος, Μικροκυτταρικός, Μη-Μικροκυτταρικός) Έξαρχος Δημήτριος
10:45-11:30 Στους Καρκίνους του Πεπτικού (Οισοφάγος, Στόμαχος, Παχύ Έντερο) Σκυλακάκη Μαρία
12:00-12:30 Αποφεύγοντας τα Ψευδώς Θετικά και Ψευδώς Αρνητικά Ευρήματα Μπούνταλη Μαρία
12:30-13:00 Τι Πρέπει και τι δεν Πρέπει να αλλάξει στις Ελληνικές Κατευθυντήριες Οδηγίες Βλόντζου Ευαγγελία
13:00-13:30 Από το 18-Φθόριο στο 68-Γάλλιο Σκούρα Ευαγγελία
13:30-14:00 Νέα Ραδιοφάρμακα Επισημασμένα με 18-Φθόριο Παπαχρίστου Μαρία
14:00-14:30 Νέες Εφαρμογές στη Μηχανική και το Λογισμικό των Συστημάτων PET/CT Σαμαρτζής Αλέξανδρος

Συντονιστής: Επιτροπή Εκπαίδευσης ΕΕΠΙ&ΜΑ: Γεωργούλιας Παναγιώτης, Ιακώβου Ιωάννης, Κουτελού Μαρία
Τοποθεσία: Ξενοδοχείο «Divani Caravel»

Ώρα Τίτλος Ομιλητής
10:30-11:00 Εξελίξεις στην «κλασική» Πυρηνική Ιατρική Βελιδάκη Αντιγόνη
11:00-11:30 Νεότερες κλινικές εφαρμογές στην «Υβριδική» Κούτσικος Ιωάννης
11:30-12:00 Εξελίξεις στην Ραδιοφαρμακολογία και Ραδιοϊσοτοπική Μοριακή (in vitro) απεικόνιση, όπως παρουσιάστηκαν στα Διεθνή Συνέδρια SNM και EANM (2015) Παπαχρίστου Μαρία
12:30-13:15 Εξελίξεις στην «κλασική» Πυρηνική Ιατρική Ήλια Ελιβέρτα, Βογιατζής Μερκούρης
13:15-13:45 Εξελίξεις στην Ποζιτρονιακή – Μοριακή Απεικόνιση (PET/CT, PET/MRI) Χατζηιωάννου Σοφία
13:45-14:15 Εξελίξεις στις Θεραπευτικές Εφαρμογές Σκούρα Ευαγγελία
Συντονιστής: Επιτροπή Εκπαίδευσης ΕΕΠΙ&ΜΑ: Γεωργούλιας Παναγιώτης, Ιακώβου Ιωάννης, Κουτελού Μαρία
Τοποθεσία: Ξενοδοχείο «Divani Caravel»
Ώρα Τίτλος Ομιλητής
10:30-11:00 Εξελίξεις στην «κλασική» Πυρηνική Ιατρική Βελιδάκη Αντιγόνη
11:00-11:30 Νεότερες κλινικές εφαρμογές στην Ποζιτρονιακή και «Υβριδική» απεικόνιση Κούτσικος Ιωάννης
11:30-12:00 Εξελίξεις στην Ραδιοφαρμακολογία και Ραδιοϊσοτοπική Μοριακή (in vitro) απεικόνιση, όπως παρουσιάστηκαν στα Διεθνή Συνέδρια SNM και EANM (2014) Παπαχρίστου Μαρία
12:30-13:15 Εξελίξεις στην «κλασική» Πυρηνική Ιατρική (Διάγνωση, Θεραπεία) Τσιούρης Σπυρίδων
13:15-14:00 Εξελίξεις στην Ποζιτρονιακή – Μοριακή Απεικόνιση (PET/CT, PET/MRI) Καρφής Ιωάννης
Συντονιστής: Βελιδάκη Αντιγόνη, Κολίντου Άννα
Τοποθεσία: Ξενοδοχείο «Divani Caravel»
Ώρα Τίτλος Ομιλητής
10:00-10:30 Συνήθη ερωτήματα του νεφρολόγου προς τον Πυρηνικό Ιατρό Φιλιόπουλος Βασίλειος
10:30-10:50 Ενδείξεις και Πρωτόκολλα σπινθηρογραφικής απεικόνισης νεφρών Μπακάλης Σωτήριος
10:50-11:10 Αξιολόγηση ευρημάτων σπινθηρογραφικών μελετών Βεζυργιάννη Αργυρούλα
11:10-11:30 Το σπινθηρογράφημα παραθυρεοειδών αδένων στον έλεγχο ασθενή με χρόνια νεφρική νόσο Αποστολόπουλος Δημήτριος
12:00-12:20 Η εκτίμηση του ρυθμού σπειραματικής διήθησης στον προμεταμοσχευτικό έλεγχο Άρσος Γεώργιος
12:20-12:40 Ο ρόλος του σπινθηρογραφήματος στην παρακολούθηση του μεταμοσχευμένου ασθενή από τη σκοπιά του νεφρολόγου Μελεξοπούλου Χριστίνα
12:40-13:00 Σπινθηρογραφικός έλεγχος μεταμοσχευμένου ασθενή Κολίντου Άννα
13:10-13:20 Κλείσιμο ημερίδας – Συμπεράσματα Κίτσου Ευφροσύνη
Συντονιστής: Παναγιώτης Γεωργούλιας, Ιωάννης Ιακώβου, Μαρία Κουτελού
Τοποθεσία: Αμφιθέατρο Καρδιοχειρουργικού Κέντρου “Ωνάσειο”
Ώρα Τίτλος Ομιλητής
09:30-10:30 Θεραπεία Καλοηθών Παθήσεων και Διαφοροποιημένου Καρκίνου του Θυρεοειδούς με Ι- Φραγκάκη Χριστίνα
10:30-11:30 Θεραπεία Νευροενδοκρινών Όγκων με Ανάλογα Σωματοστατίνης Παπαθανασίου Νικόλαος
11:45-12:30 Θεραπεία Νευροβλαστώματος με MIBG Άρσος Γεώργιος
12:30-13:15 Ανακουφιστική Θεραπεία Οστικών Μεταστάσεων με Ραδιοϊσότοπα Πιπίκος Θεόδωρος
13:30-14:15 Ραδιοϊσοτοπική Αρθροϋμενόλυση Ιακώβου Ιωάννης
14:15-15:00 Ραδιοϊσοτοπική Απεικόνιση Φρουρού Λεμφαδένα Βλάχου Φανή
Συντονιστής: Παναγιώτης Γεωργούλιας, Ιωάννης Ιακώβου, Μαρία Κουτελού
Τοποθεσία: Αμφιθέατρο Καρδιοχειρουργικού Κέντρου “Ωνάσειο”
Ώρα Τίτλος Ομιλητής
10:30-11:15 Διαγνωστική και Θεραπευτική Προσέγγιση Πνευμονικής Εμβολής Μαραθιά Αικατερίνη
11:15-12:00 Σπινθηρογράφημα Αιμάτωσης – Αερισμού Πνευμόνων Λύρα Βασιλική
12:00-12:45 Αιμορραγία Πεπτικού Βεζυργιάννη Αργυρούλα
13:00-13:30 Φυσιολογία Νεφρικής Λειτουργίας – Ραδιοφάρμακα Λιότσου Θεοδώρα
13:30-14:15 Mη Απεικονιστική Εκτίμηση Νεφρικής Λειτουργίας Άρσος Γεώργιος
15:15-16:00 Στατικό Σπινθηρογράφημα Νεφρών Σκούρα Ευαγγελία
16:00-16:45 Δυναμική Μελέτη Νεφρικής Λειτουργίας Βαλοτάσιου Βαρβάρα
16:45-17:15 Μελέτη Νεφραγγειακής Υπερτάσεως Βαλοτάσιου Βαρβάρα
17:30-18:00 Κλινικά Θέματα Παιδοουρολογίας Μιχαήλ Βασίλειος
18:00-18:45 Παιδιατρική Πυρηνική Νεφρολογία- Ουρολογία Βονόρτα Πέπη